Televizní poplatky - Jak to s nimi opravdu je?

Autor: František Sousedík <frantisek.sousedik@atlas.cz>, Téma: Televizní poplatky, Vydáno dne: 24. 05. 2005

Existují dva zásadně rozdílné právní názory k problematice koncesionářských poplatků.

První názor, který zastává Česká televize, říká, že koncesionářské poplatky se řeší dle občanského zákoníku. Poplatky lze prodat. Při nezaplacení vzniká nárok na sankční poplatky. Poplatky se promlčují.
Druhý názor říká, že poplatky prodat nelze, nevzniká nárok na sankční poplatky a poplatky se nikdy nepromlčují.
Co si o tom myslíte vy?
Jestliže některý z čtenářů zastává druhý názor a chtěl by opravdu projít celou soudní mašinérií, aby zjistil, jak to skutečně budou soudy posuzovat, protože mu jde především o princip, o to vědět a nikoli si jen myslet, pak tomuto čtenáři poskytnu zjištěné informace. Výsledek celého snažení zveřejním na svých stránkách. Pro jednotlivce nejde obvykle o horentní sumu. Pro půl milionu dlužníků je to již částka významná. Pokud by soudy nakonec posuzovaly dle druhého názoru, mohli by ti, kteří zaplatili sankční poplatky tyto požadovat zpět. Jak myslíte, že by to bylo s žalobami firmy, která koupila pohledávky, když by se nakonec ukázalo, že tyto pohledávky nelze prodávat?
Jde mi jen o to, aby se rozhodovalo podle práva. No a jak to je podle práva nelze nyní s určitostí říci, pokud existují dva názory a není odpovídající soudní rozhodnutí.
Pokud jste byli účastníkem takové soudní pře, podělte se, prosím, s našimi čtenáři o své zkušenosti.
Možná si říkáte, a co si myslí autor. Já si myslím, že právně je správný druhý názor. Totiž, že tyto pohledávky nelze prodávat, nevzniká nárok na sankční poplatky, ale pozor, poplatky se nikdy nepromlčují.

Hledám proto podnikatele, který dluží na poplatcích více než 50.000,- Kč. Ozvěte se mi, prosím.